Przejdź do głównej zawartości

Słowem wstępu


Zespół muzyki dawnej „SCHOLA CANTORUM INOVROCLAVIENSIS” powstał w 1979 roku, przed obchodami 800-lecia miasta Inowrocławia przy S.P. nr 8; obecnie działa przy Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu i jest składem kameralnym chóru o tej samej nazwie. Śpiewają w nim, grają i tańczą dziewczęta i chłopcy w wieku od lat 7 do 19. Koncert zespołu to barwne widowisko muzyczne, żywcem wzięte z dworu króla Zygmunta Starego na Wawelu w Krakowie. SCHOLA CANTORUM INOVROCLAVIENSIS - renesansowe kostiumy, subtelna dworska muzyka, piękne pieśni, stare instrumenty (m.in. lutnia, fidel sopranowa, rebec, viola da gamba: sopranowa, altowa, tenorowa;, flety renesansowe, krümhorny)- to mały ambasador polskiej kultury z dawnych epok, unikalny dla wielu słuchaczy z Europy Zachodniej. Zespół ma w swoim repertuarze muzykę włoską, niemiecką, angielską, francuską, hiszpańską, a przede wszystkim polską z okresu renesansu, a także średniowiecza i wczesnego baroku. Koncertował w różnych zakątkach kraju (m.in.: Warszawa- Teatr Wielki Opery i Baletu, Zamek Królewski, Łazienki Królewskie- Stara Pomarańczarnia; Szczecin- Zamek Książąt Pomorskich, Kołobrzeg, Koszalin, katedra w Oliwie, w Poznaniu, Gorzowie Wlkp.) oraz w Niemczech, Belgii, Włoszech, Szwecji i Francji zdobywając uznanie i najlepsze recenzje. Posiada nagrania radiowe i telewizyjne. Oprócz muzyki dworskiej zespół dysponuje również repertuarem wokalnym a’cappella- współczesnym, a także religijnym, m.in. śpiewał u Ojca Świętego Jana Pawła II, nagrywany przez Radio Watykan i Radio Głos Ameryki(transmisja do Polski); na mszy św. w Bazylice Saint Andrea w Pescarze we Włoszech oraz Kościele Polskiej Misji Katolickiej im. Matki Boskiej Częstochowskiej w Brukseli.

Popularne posty z tego bloga

30 Lecie "Inovroclaviensis"

Z Inowrocławskiej Bazyliki popłynęła w świat

O gólnopolska TVP3 Katowice transmitowała świąteczny koncert chóru Canticum Novum z Wodzisławia Śląskiego, pod dyrekcją Emilii Roszak – Kopiec, do matury inowrocławianki i uczestniczki zespołów Danuty Szyma. W programie koncertu wysłuchaliśmy kompozycji inowrocławskiej kompozytorki Aleksandry Brejzy „Hej kolęda, rodzi się Pan”, którą śpiewają chóry Pueri Cantores z całej Polski. Prawykonanie tej kolędy miało miejsce już w 2008.01.06 na koncercie Inovroclaviensis Cantans pt. „Kolędy świata”, w inowrocławskiej bazylice. Gratulujemy chórowi Canticum Novum z OPP w Wodzisławiu Śląskim i dziękujemy za świąteczny koncert !!!! https://www.facebook.com/CanticumNovumWodzislaw/videos/422983928838633 Materiały: Archiwum dyrygentów: Danuta Szyma, Izabela Szyma – Wysocka   z   MDK im. J. Korczaka  w Inowrocławiu, zespoły: Musica Antiqua Inovroclaviensis oraz chór Inovroclaviensis Cantans Emilia Kopiec z OPP Wodzisław Śląski – Canticum Novum Tekst:DS

Barka - Inovroclaviensis Cantans

„Barkę” w bazylice   śpiewał „Inovroclaviensis” Dziś właśnie wspominamy   100 rocznicę urodzin wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II. Z kart historii: Ulubioną pieśń JP II „Barkę” w romańskiej bazylice pw. Imienia NMP w Inowrocławiu śpiewał chór „Inovroclaviensis Cantans” z MDK im. J. Korczaka pod dyrekcją Izabeli Szyma–Wysockiej .   amatorskie nagranie archiwalne chóru. Organy: Danuta Szyma (tekst DS)