Przejdź do głównej zawartości

Premiera filmu animowanego „Gwiazda Kopernika”

Zespół MUSICA ANTIQUA INOVROCLAVIENSIS z Inowrocławia uświetnił  koncertem ogólnopolską premierę filmu animowanego „Gwiazda Kopernika”.

Film ten wpisany w obchody Międzynarodowego Roku Astronomii  jest pierwszym od 20 lat polskim pełnometrażowym filmem  animowanym dla dzieci. Jest to ponad 90 minutowa opowieść o życiu Mikołaja Kopernika .

W filmie Kopernikowi głosu udzielił Piotr Adamczyk, a Annie  urocza Anna Cieślak. Twórcy  "Gwiazdy Kopernika" skoncentrowali się na młodości wielkiego uczonego, wykreowali postać  mającą   w sobie ogromną ciekawość świata, która popycha go do wielkich odkryć. Kopernik został ukazany nie jako postać pomnikowa, ale żywy człowiek, mający swoje marzenia, problemy, a także rozmaite wady. Teorię wielkiego naukowca ukazano niejako przy okazji jego perypetii miłosnych oraz na poły sensacyjnej intrygi związanej z osobą demonicznego astrologa Paula van de Voldera,  a  tej postaci głosu użyczył Jerzy Stuhr. W filmie słyszymy również głosy Jana Peszka, Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Grabowskiego, a muzykę skomponował Abel Korzeniowski.

Wiadomo już, że "Gwiazda Kopernika" zostanie pokazana w Moskwie, Stuttgarcie i Los Angeles oraz na festiwalu filmowym w Gdyni. "Gwiazda Kopernika" doczeka się także wersji anglojęzycznej. "Gwiazda Kopernika" to animacja składająca się z ponad 450 tysięcy obrazów. Pracowało nad nią aż 60 artystów. Film kosztował 6 milionów złotych.

Zaproszenie zespołu  Musica Antiqua Inovroclaviensis z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu przez Urząd Miasta Torunia do występu  na tej ogólnopolskiej uroczystości jest promocją naszego miasta w regionie i kraju. Właśnie dawną muzyką  i tańcem witał  „Inovroclaviensis” gości przybywających na premierę filmu. Po premierze wraz z zespołem „Inovroclaviensis” na bajecznym przyjęciu bawił  się sam mistrz astronomii Mikołaj Kopernik, przemiła Anna Cieślak, a czołowi twórcy filmu stanęli także do  pamiątkowego  zdjęcia. Koncert był przygotowany przez  kierownictwo artystyczne zespołu Izabelę Szyma-Wysocką  i Danutę Szyma.

Galeria

Popularne posty z tego bloga

30 Lecie "Inovroclaviensis"

Z Inowrocławskiej Bazyliki popłynęła w świat

O gólnopolska TVP3 Katowice transmitowała świąteczny koncert chóru Canticum Novum z Wodzisławia Śląskiego, pod dyrekcją Emilii Roszak – Kopiec, do matury inowrocławianki i uczestniczki zespołów Danuty Szyma. W programie koncertu wysłuchaliśmy kompozycji inowrocławskiej kompozytorki Aleksandry Brejzy „Hej kolęda, rodzi się Pan”, którą śpiewają chóry Pueri Cantores z całej Polski. Prawykonanie tej kolędy miało miejsce już w 2008.01.06 na koncercie Inovroclaviensis Cantans pt. „Kolędy świata”, w inowrocławskiej bazylice. Gratulujemy chórowi Canticum Novum z OPP w Wodzisławiu Śląskim i dziękujemy za świąteczny koncert !!!! https://www.facebook.com/CanticumNovumWodzislaw/videos/422983928838633 Materiały: Archiwum dyrygentów: Danuta Szyma, Izabela Szyma – Wysocka   z   MDK im. J. Korczaka  w Inowrocławiu, zespoły: Musica Antiqua Inovroclaviensis oraz chór Inovroclaviensis Cantans Emilia Kopiec z OPP Wodzisław Śląski – Canticum Novum Tekst:DS

Barka - Inovroclaviensis Cantans

„Barkę” w bazylice   śpiewał „Inovroclaviensis” Dziś właśnie wspominamy   100 rocznicę urodzin wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II. Z kart historii: Ulubioną pieśń JP II „Barkę” w romańskiej bazylice pw. Imienia NMP w Inowrocławiu śpiewał chór „Inovroclaviensis Cantans” z MDK im. J. Korczaka pod dyrekcją Izabeli Szyma–Wysockiej .   amatorskie nagranie archiwalne chóru. Organy: Danuta Szyma (tekst DS)