Przejdź do głównej zawartości

32 Festiwal Schola Cantorum-Kalisz 2010

Pracowite ferie zimowe chóru  INOVROCLAVIENSIS – koncert w Urzędzie Miasta Kalisza i  Brązowa Harfa Eola na festiwalu, występ w Muzeum Fryderyka Chopina w Antoninie (25-30 stycznia 2010). 

- Jesteście strażnikami dziedzictwa kultury polskiej i europejskiej (...) To, co robicie, jest szlachetne i głębokie - tymi słowy Prezydent Miasta Kalisza powitał delegacje zespołów uczestniczących w 32.Festiwalu Muzyki Dawnej  Schola Cantorum 2010  na tradycyjnym już czwartkowym spotkaniu w ratuszu.

Prezydent miasta gościł organizatorów festiwalu, władze miasta i regionu,  przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej, dyrygentów, jurorów i sponsorów tej wyjątkowej imprezy.  W najbardziej reprezentacyjnej sali kaliskiego ratusza  gromkim hymnem  Gaude Mater Polonia  rozpoczął się  koncert specjalny  w wykonaniu  chóru Inovroclaviensis   z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu pod  kierownictwem artystycznym Danuty Szyma  oraz Izabeli Szyma-Wysockiej . Oprawa muzyczna spotkania i historyczne stroje uczestników nadały całości szczególnie odświętny charakter. Wszystkie delegacje witał  jak przystało na tego typu uroczystość  sam Klaudiusz Ptolemeusz.

W  konkursie festiwalu  nasz chór wyśpiewał  w swojej kategorii  Brązową Harfę Eola. Jest to siódma Harfa Eola dla  Inovroclaviensis. Poprzednie  harfy były zdobywane w kategorii instrumentalno-wokalnej w liczbie -  3 złote, 1 srebrna, 2 brązowe. Tegoroczne Harfy Eola wręczano zespołom na koncercie galowym w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego.
Z okazji Roku Chopinowskiego chór  Inovroclaviensis  wystąpił  również w Muzeum Fryderyka Chopina  w Pałacu Radziwiłłów w Antoninie. Śpiewał także w bazylice w Licheniu.

Inovroclaviensis: Tadeusz Paciorkiewicz - Ave Regina Caelorum



Inovroclaviensis: Anonim polski XVI, Madrygał - Oczy me miłe


Inovroclaviensis: Cantate Domino - Hans Leo von Hassler


Popularne posty z tego bloga

30 Lecie "Inovroclaviensis"

Z Inowrocławskiej Bazyliki popłynęła w świat

O gólnopolska TVP3 Katowice transmitowała świąteczny koncert chóru Canticum Novum z Wodzisławia Śląskiego, pod dyrekcją Emilii Roszak – Kopiec, do matury inowrocławianki i uczestniczki zespołów Danuty Szyma. W programie koncertu wysłuchaliśmy kompozycji inowrocławskiej kompozytorki Aleksandry Brejzy „Hej kolęda, rodzi się Pan”, którą śpiewają chóry Pueri Cantores z całej Polski. Prawykonanie tej kolędy miało miejsce już w 2008.01.06 na koncercie Inovroclaviensis Cantans pt. „Kolędy świata”, w inowrocławskiej bazylice. Gratulujemy chórowi Canticum Novum z OPP w Wodzisławiu Śląskim i dziękujemy za świąteczny koncert !!!! https://www.facebook.com/CanticumNovumWodzislaw/videos/422983928838633 Materiały: Archiwum dyrygentów: Danuta Szyma, Izabela Szyma – Wysocka   z   MDK im. J. Korczaka  w Inowrocławiu, zespoły: Musica Antiqua Inovroclaviensis oraz chór Inovroclaviensis Cantans Emilia Kopiec z OPP Wodzisław Śląski – Canticum Novum Tekst:DS

Barka - Inovroclaviensis Cantans

„Barkę” w bazylice   śpiewał „Inovroclaviensis” Dziś właśnie wspominamy   100 rocznicę urodzin wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II. Z kart historii: Ulubioną pieśń JP II „Barkę” w romańskiej bazylice pw. Imienia NMP w Inowrocławiu śpiewał chór „Inovroclaviensis Cantans” z MDK im. J. Korczaka pod dyrekcją Izabeli Szyma–Wysockiej .   amatorskie nagranie archiwalne chóru. Organy: Danuta Szyma (tekst DS)