Przejdź do głównej zawartości

Tuchów` 2011


W numerze 30. Tuchowskie Wieści 2(120)/2011 zostały zamieszczone podziękowania dla zespołu Inovroclaviensis


Przytaczamy je poniżej

30. Tuchowskie Wieści 2(120)/2011

Zespół i chór INOVROCLAVIENSIS ambasadorem Tuchowa na Kujawach i Pomorzu


Zespoły – chór INOVROCLAVIENSIS i Musica Antiqua Inovroclaviensis - z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu koncertowały w Małopolsce w grudniu 2010 na zaproszenie tuchowskiego Sanktuaryjnego Chóru Mieszanego oraz burmistrza miasta Tuchowa. Wśród koncertów zaplanowanych przez dra Jana Gładysza był występ w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej k. Tarnowa. W programie tego koncertu - dla upamiętnienia 150 rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego - był recital Mikołaja Stolarskiego absolwenta inowrocławskiej szkoły muzycznej, a obecnie studenta Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu prof. Klaudiusza Barana, występ Marty Kaliny, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu z klasy fortepianu Witolda Kawalca oraz występ inowrocławskiego chóru INOVROCLAVIENSIS pod dyrekcją Danuty Szyma. Inowrocławski chór koncertował także w Tarnowie w kościele pw. bł. Karoliny Kózkówny, historycznym miejscu pobytu Ojca św. Jana Pawła II w 1987 r. Z muzyką renesansu wystąpił zespół Musica Antiqua Inovroclaviensis pod kierownictwem artystycznym Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma w nowoczesnej sali widowiskowej tuchowskiego Domu Kultury. Na czwartym koncercie Inovroclaviensis w bazylice tuchowskiej publiczność wypełniła przepiękną świątynię do ostatniego miejsca. Kunszt wokalny zaprezentowany przez młodych artystów, którzy śpiewali podczas nieustannej nowenny i mszy świętej oraz koncertu kolęd zyskał aplauz i uznanie słuchaczy. Zespoły te reprezentują Polską i Światową Federację Chórów Pueri Cantores oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy. Wspaniała organizacja koncertów i pobytu pozwoliła nam poznać zabytki i ciekawą historię regionu oraz zyskać nowych, życzliwych przyjaciół. Serdeczne podziękowania kierujemy do burmistrza Tuchowa p. Mariusza Rysia, kustosza bazyliki o. Eugeniusza Leśniaka, ekonoma klasztoru o. Antoniego Wesołowskiego oraz dyrektora Domu Kultury p. Janusza Kowalskiego, a także chórzystów SChM z dyrygentem J. Gładyszem za całodobową troskę o nas. Szczególną wdzięczność pragniemy przekazać p. doktor Janinie Lewickiej, która nie bacząc na późną porę, troskliwie zaopiekowała się naszą chórzystką, zleciła badania na cito i ukierunkowując leczenie, „postawiła ją szybko na nogi”. Nasze relacje z koncertów INOVROCLAVIENSIS w Tuchowie, Tarnowie i Kąśnej k. Tarnowa ukazały się w prasie i mediach regionu Kujawsko- Pomorskiego.

Gościnę w Tuchowie opisują słowa chórzystki Kamili, które cytuję: – Marzyliśmy o koncertach w Krakowie, jednak los zaplanował nam wyjazd do Tuchowa. Zaczęliśmy zbierać informacje, bo nie znaliśmy tej odległej części Polski. A teraz często powracamy w rozmowach i myślach do tuchowskich okolic. Każdy dzień spędzony w tej enigmatycznej krainie zdawał się być wyzwaniem nagradzanym uśmiechem ludzi, którzy logistycznie przygotowywali nasze występy.



W tej wspaniałej atmosferze nawet po długich koncertach nie byliśmy zmęczeni, bo „grało nam w duszy”. Toteż w Domu Pielgrzyma muzykowaliśmy do późnego wieczora, a był to czas szczególny, Bożego Narodzenia. Białe puchowe bałwany, sielankowa okolica i ciepło serc gospodarzy zawsze będą w naszej pamięci.Nic dodać i nic ująć. To jest właśnie siła MUZYKI i naszej polskiej kultury, w którą zawsze warto inwestować. I tak zostaliśmy ambasadorami TUCHOWA k. Tarnowa. Z wielkim szacunkiem dla animatora naszych koncertów i dyrygenta SChM, dra Jana Gładysza podpisuje się kierownictwo artystyczne zespołów: Izabela Szyma-Wysocka i Danuta Szyma z Inowrocławia oraz członkowie obu zespołów i opiekunowie. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy zapraszając do Inowrocławia.




Popularne posty z tego bloga

30 Lecie "Inovroclaviensis"

Z Inowrocławskiej Bazyliki popłynęła w świat

O gólnopolska TVP3 Katowice transmitowała świąteczny koncert chóru Canticum Novum z Wodzisławia Śląskiego, pod dyrekcją Emilii Roszak – Kopiec, do matury inowrocławianki i uczestniczki zespołów Danuty Szyma. W programie koncertu wysłuchaliśmy kompozycji inowrocławskiej kompozytorki Aleksandry Brejzy „Hej kolęda, rodzi się Pan”, którą śpiewają chóry Pueri Cantores z całej Polski. Prawykonanie tej kolędy miało miejsce już w 2008.01.06 na koncercie Inovroclaviensis Cantans pt. „Kolędy świata”, w inowrocławskiej bazylice. Gratulujemy chórowi Canticum Novum z OPP w Wodzisławiu Śląskim i dziękujemy za świąteczny koncert !!!! https://www.facebook.com/CanticumNovumWodzislaw/videos/422983928838633 Materiały: Archiwum dyrygentów: Danuta Szyma, Izabela Szyma – Wysocka   z   MDK im. J. Korczaka  w Inowrocławiu, zespoły: Musica Antiqua Inovroclaviensis oraz chór Inovroclaviensis Cantans Emilia Kopiec z OPP Wodzisław Śląski – Canticum Novum Tekst:DS

Barka - Inovroclaviensis Cantans

„Barkę” w bazylice   śpiewał „Inovroclaviensis” Dziś właśnie wspominamy   100 rocznicę urodzin wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II. Z kart historii: Ulubioną pieśń JP II „Barkę” w romańskiej bazylice pw. Imienia NMP w Inowrocławiu śpiewał chór „Inovroclaviensis Cantans” z MDK im. J. Korczaka pod dyrekcją Izabeli Szyma–Wysockiej .   amatorskie nagranie archiwalne chóru. Organy: Danuta Szyma (tekst DS)