Przejdź do głównej zawartości

Inovroclaviensis Cantans na Jubileuszu w San Damiano Podlasia

Inovroclaviensis Cantans na Jubileuszu  w San Damiano Podlasia.

Jubileusz  800 lecia Charyzmatu  św. Klary z Asyżu obchodziły  zakony klarysek na  całym świecie wraz z zakonami  franciszkańskimi.  W dniach 11-12 sierpnia 2012 Zakon Sióstr Klarysek  w Hajnówce zakończył  uroczystości jubileuszowe  połączone z odpustem ku czci  św. Klary,  patronki telewizji.
Mszy  św. przewodniczył  JE ks. Bp Antoni Pacyfik Dydycz  OFMCap, metropolita diecezji drohiczyńskiej. Dwie z sióstr klarysek  składały  pierwsze śluby  zakonne profesji czasowej. Całą uroczystość uświetniła  bogata liturgia muzyczna chóru Inovroclaviensis Cantans z Inowrocławia. W liturgii po łacinie partie  solowe z chórem  wykonali:  Katarzyna  Andryszak,  Katarzyna Antczak, Andrzej Franczak, Martyna Kryszak  i Konrad Świtaj. Dużą atrakcją dla mieszkańców  Hajnówki i gości  zaproszonych  na  uroczystość  w zakonie  był koncert  renesansowego zespołu muzyki dawnej Musica Antiqua Inovroclaviensis oraz recital znakomitego akordeonisty Mikołaja Stolarskiego, absolwenta UM im. Fryderyka Chopina w Warszawie . Chór i zespół  występuje  pod dyrekcją Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma;  reprezentuje  powiat inowrocławski, Młodzieżowy Dom  Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu, region Kujawsko-Pomorski, Polską Federację Pueri Cantores  oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr w Bydgoszczy.  Ciekawostką jest to, że siostry klaryski z Hajnówki są najmłodszym zakonem w Polsce  działającym  od 2003, lecz  ich  San Damiano już  stało  się ważnym ośrodkiem religijnym i kulturalnym. Koncertują  w Hajnówce  znakomite chóry i  zespoły.  Tutaj dwa lata temu na konsekracji  przyklasztornego kościoła pw. Św. Klary  śpiewały  Poznańskie Słowiki pod dyrekcją  prof. Stefana Stuligrosza. Tu,  w znakomitej akustyce  tej świątyni odbywają się koncerty muzyki organowej i zespołów  kameralnych. Po koncertach inowrocławskie słowiki  odpoczywały  w gospodarstwie agroturystycznym w pobliskim Orzeszkowie.  Zwiedziły też Muzeum Multimedialne  i Rezerwat Żubrów w Białowieży.  Wyjazd chóru i zespołu  był  sponsorowany przez  sympatyków   „Inovroclaviensis”  z  odległego   Podlasia, a termin koncertu  był zarezerwowany przez zakon już w sierpniu ubiegłego roku.































Popularne posty z tego bloga

30 Lecie "Inovroclaviensis"

Z Inowrocławskiej Bazyliki popłynęła w świat

O gólnopolska TVP3 Katowice transmitowała świąteczny koncert chóru Canticum Novum z Wodzisławia Śląskiego, pod dyrekcją Emilii Roszak – Kopiec, do matury inowrocławianki i uczestniczki zespołów Danuty Szyma. W programie koncertu wysłuchaliśmy kompozycji inowrocławskiej kompozytorki Aleksandry Brejzy „Hej kolęda, rodzi się Pan”, którą śpiewają chóry Pueri Cantores z całej Polski. Prawykonanie tej kolędy miało miejsce już w 2008.01.06 na koncercie Inovroclaviensis Cantans pt. „Kolędy świata”, w inowrocławskiej bazylice. Gratulujemy chórowi Canticum Novum z OPP w Wodzisławiu Śląskim i dziękujemy za świąteczny koncert !!!! https://www.facebook.com/CanticumNovumWodzislaw/videos/422983928838633 Materiały: Archiwum dyrygentów: Danuta Szyma, Izabela Szyma – Wysocka   z   MDK im. J. Korczaka  w Inowrocławiu, zespoły: Musica Antiqua Inovroclaviensis oraz chór Inovroclaviensis Cantans Emilia Kopiec z OPP Wodzisław Śląski – Canticum Novum Tekst:DS

Barka - Inovroclaviensis Cantans

„Barkę” w bazylice   śpiewał „Inovroclaviensis” Dziś właśnie wspominamy   100 rocznicę urodzin wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II. Z kart historii: Ulubioną pieśń JP II „Barkę” w romańskiej bazylice pw. Imienia NMP w Inowrocławiu śpiewał chór „Inovroclaviensis Cantans” z MDK im. J. Korczaka pod dyrekcją Izabeli Szyma–Wysockiej .   amatorskie nagranie archiwalne chóru. Organy: Danuta Szyma (tekst DS)