Przejdź do głównej zawartości

Wspomnienie z koncertu urodzinowego Wojciecha Kilara w Bazylice Jasnogórskiej

Wspomnienie z koncertu urodzinowego Wojciecha Kilara w Bazylice Jasnogórskiej

Śp. Wojciech Kilar, ad memoriam kompozytora ( 29.12.2013)
W ubiegłym roku wśród wykonawców prestiżowego koncertu w Bazylice Jasnogórskiej z okazji trzech ważnych rocznic - 80 urodzin Wojciecha Kilara, inauguracji 22.Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” oraz Jubileuszu 20 lecia Polskiej Federacji Chórów Pueri Cantores - był chór Inovroclaviensis Cantans z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu, pod kierownictwem artystycznym i dyrekcją Izabeli Szyma-Wysockiej oraz Danuty Szyma. W koncercie tym wybrane chóry federacji Pueri Cantores i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Częstochowie pod dyrekcją Adama Klocka wykonały utwory sakralne Wojciecha Kilara: Angelus, Bogurodzicę i Exodus. Dyrygent Izabela Szyma-Wysocka jeszcze jako studentka bydgoskiej Akademii Muzycznej śpiewała pod batutą mistrza Kilara na Festiwalu Operatorów Filmowych „Camerimage” w Toruniu. Pani Izabela wspomina ostatnią rozmowę z kompozytorem, po tym koncercie urodzinowym. Wojciech Kilar wiedząc, że jestem z Inowrocławia zapytał „czy dużo już urósł dąb, który zasadziłem u was w Solankach? ? ? … tu zawiesił głos wyczekująco i uśmiechnął się …..” Obiecałam sprawdzić, ale teraz to już Jemu nie odpowiem. To był dla nas niesamowicie emocjonalny koncert, wymagający sił fizycznych i kunsztu śpiewaczego. Niepowtarzalną oprawę wizualną dzieł Wojciecha Kilara tworzyło piękne wnętrze Bazyliki Jasnogórskiej. Wspomnę też, że nasi chórzyści byli wśród wyróżnionych chórów, śpiewających w tym koncercie dzieła światowej sławy kompozytora i wspaniałego, człowieka. Muzykę Jego unieśli w sercach w dalsze życie , bo doskonałość tej muzyki, połączonej z historią Polski, odczuli właśnie wtedy, na tym koncercie w Bazylice Jasnogórskiej. Koncert transmitowała telewizja TVP Katowice oraz TVP Kultura.

Po otrzymaniu wiadomości o śmierci kompozytora „Inovroclaviensis Cantans” uczcił pamięć śp. Wojciecha Kilara minutą ciszy. Oglądając zdjęcia w kronice znowu dzieliliśmy się wrażeniami i wspominaliśmy przygotowania do koncertu. Wspominaliśmy wielki biały namiot „Wieczernik” w którym odbywały się próby z orkiestrą symfoniczną. Tu również zawieraliśmy przyjaźnie w przerwach w pracy nad koncertem inauguracyjnym festiwalu „Gaude Mater’2012”.

Wydarzenia na Jasnej Górze to piękna karta w historii chóru z inowrocławskiego „Korczaka”. Wykonaliśmy monumentalne dzieła instrumentalno-wokalne mistrza Wojciecha Kilara na jego 80 urodzinach, wspólnie z chórami z Krakowa, Białej Podlaskiej, Częstochowy i Tarnowa.

Inovroclaviensis Cantans reprezentuje powiat inowrocławski, Polski Związek Chórów i Orkiestr oddział w Bydgoszczy, Międzynarodową i Polską Federację Chórów Pueri Cantores.



Popularne posty z tego bloga

30 Lecie "Inovroclaviensis"

Z Inowrocławskiej Bazyliki popłynęła w świat

O gólnopolska TVP3 Katowice transmitowała świąteczny koncert chóru Canticum Novum z Wodzisławia Śląskiego, pod dyrekcją Emilii Roszak – Kopiec, do matury inowrocławianki i uczestniczki zespołów Danuty Szyma. W programie koncertu wysłuchaliśmy kompozycji inowrocławskiej kompozytorki Aleksandry Brejzy „Hej kolęda, rodzi się Pan”, którą śpiewają chóry Pueri Cantores z całej Polski. Prawykonanie tej kolędy miało miejsce już w 2008.01.06 na koncercie Inovroclaviensis Cantans pt. „Kolędy świata”, w inowrocławskiej bazylice. Gratulujemy chórowi Canticum Novum z OPP w Wodzisławiu Śląskim i dziękujemy za świąteczny koncert !!!! https://www.facebook.com/CanticumNovumWodzislaw/videos/422983928838633 Materiały: Archiwum dyrygentów: Danuta Szyma, Izabela Szyma – Wysocka   z   MDK im. J. Korczaka  w Inowrocławiu, zespoły: Musica Antiqua Inovroclaviensis oraz chór Inovroclaviensis Cantans Emilia Kopiec z OPP Wodzisław Śląski – Canticum Novum Tekst:DS

Barka - Inovroclaviensis Cantans

„Barkę” w bazylice   śpiewał „Inovroclaviensis” Dziś właśnie wspominamy   100 rocznicę urodzin wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II. Z kart historii: Ulubioną pieśń JP II „Barkę” w romańskiej bazylice pw. Imienia NMP w Inowrocławiu śpiewał chór „Inovroclaviensis Cantans” z MDK im. J. Korczaka pod dyrekcją Izabeli Szyma–Wysockiej .   amatorskie nagranie archiwalne chóru. Organy: Danuta Szyma (tekst DS)