Przejdź do głównej zawartości

Warsztaty z tańcem i instrumentami dawnymi

W wakacje zimowe `2014, zespół muzyki dawnej Musica Antiqua Inovroclaviensis z MDK im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu uczestniczył w warsztatach tańca historycznego.
Zajęcia prowadziła choreograf Julitta Łubińska Zielińska,  solistka  Teatru Wielkiego Opery i Baletu w Warszawie. W zajęciach uczestniczyła grupa zaawansowana i początkująca. Nowi adepci sztuki tańca dawnego pilnie ćwiczyli układy choreograficzne Galiardy, Pavany i Bransle, doskonale się przy tym bawiąc. Drugą część zimowych warsztatów z dawnymi instrumentami  prowadziły Izabela Szyma Wysocka i Danuta Szyma. Największym zainteresowaniem nowych uczestników cieszyły się instrumenty mało znane jak krumhorny, viole da gamba, także lutnia. Starsi uczestnicy  zespołu prezentowali grę na tych instrumentach. Należy zaznaczyć, że młodzież z  wielką pasją rozwija swoje umiejętności nie tylko w grze na instrumentach, śpiewie i tańcu dworskim, ale również kształci się w sztuce  aktorskiej, aby opanować etykę dworską obowiązującą w tamtych czasach. Subtelna muzyka, historyczne instrumenty i  renesansowe kostiumy tworzą niepowtarzalny klimat koncertu. Ukazują słuchaczom polskie dziedzictwo kulturowe naszych dworów.

Na zakończenie warsztatów odbył się bal karnawałowy. A jak przystało na zespół muzyki dawnej, to bal ten po staropolsku nazwano „zapustami” „Zapusty” trwają od Święta Trzech Króli do środy popielcowej, a pojawiły się w naszym kraju za czasów szlachty sarmackiej.
Członkowie zespołu: Sara Szukalska, Katarzyna Andryszak, Sebastian Giemza oraz pani Katarzyna Kowalkowska - przewodnicząca Rady Rodziców przy MDK otrzymują szczególne podziękowanie za pracę na rzecz zespołu.

Julita Łubińska Zielińska, choreograf, pedagog  i twórca ruchu scenicznego w teatrach dramatycznych stolicy. Jest absolwentką Warszawskiej Szkoły Baletowej w klasie prof. Florentyny Kilińskiej oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie  wydziału Pedagogiki Tańca w klasie prof. Hanny Chojnackiej. Solistka Teatru Wielkiego Opery i Baletu w Warszawie. Odtwórczyni wielu ról solowych w baletach światowej sławy. Najważniejsze role:  Mirty w „Giselle” Adolphe  Adama, Wróżki Złota w „Śpiącej Królewnie” Piotra Czajkowskiego , Macochy w „Kopciuszku” Sergiusza Prokofiewa, Niani w „Romeo i Julii” także z muzyką Sergiusza Prokofiewa. Współpracuje  z zespołem muzyki dawnej „Musica Antiqua Inovroclaviensis”  jako choreograf tańca historycznego.
















Popularne posty z tego bloga

30 Lecie "Inovroclaviensis"

Z Inowrocławskiej Bazyliki popłynęła w świat

O gólnopolska TVP3 Katowice transmitowała świąteczny koncert chóru Canticum Novum z Wodzisławia Śląskiego, pod dyrekcją Emilii Roszak – Kopiec, do matury inowrocławianki i uczestniczki zespołów Danuty Szyma. W programie koncertu wysłuchaliśmy kompozycji inowrocławskiej kompozytorki Aleksandry Brejzy „Hej kolęda, rodzi się Pan”, którą śpiewają chóry Pueri Cantores z całej Polski. Prawykonanie tej kolędy miało miejsce już w 2008.01.06 na koncercie Inovroclaviensis Cantans pt. „Kolędy świata”, w inowrocławskiej bazylice. Gratulujemy chórowi Canticum Novum z OPP w Wodzisławiu Śląskim i dziękujemy za świąteczny koncert !!!! https://www.facebook.com/CanticumNovumWodzislaw/videos/422983928838633 Materiały: Archiwum dyrygentów: Danuta Szyma, Izabela Szyma – Wysocka   z   MDK im. J. Korczaka  w Inowrocławiu, zespoły: Musica Antiqua Inovroclaviensis oraz chór Inovroclaviensis Cantans Emilia Kopiec z OPP Wodzisław Śląski – Canticum Novum Tekst:DS

Barka - Inovroclaviensis Cantans

„Barkę” w bazylice   śpiewał „Inovroclaviensis” Dziś właśnie wspominamy   100 rocznicę urodzin wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II. Z kart historii: Ulubioną pieśń JP II „Barkę” w romańskiej bazylice pw. Imienia NMP w Inowrocławiu śpiewał chór „Inovroclaviensis Cantans” z MDK im. J. Korczaka pod dyrekcją Izabeli Szyma–Wysockiej .   amatorskie nagranie archiwalne chóru. Organy: Danuta Szyma (tekst DS)