Przejdź do głównej zawartości

Prymasowski Koncert Pasyjny w inowrocławskim Miłosierdziu

W sobotni wieczór, 05 kwietnia 2014 w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu wystąpił z „Koncertem Pasyjnym” Chór Prymasowski Bazyliki Archikatedralnej w Gnieźnie pod dyrekcją ks. kanonika Dariusza Sobczaka z towarzyszeniem organisty katedralnego, Ryszarda Superczyńskiego. Chór Prymasowski koncertuje w roku jubileuszu 100-lecia swego istnienia.


Organizatorami koncertu byli: Instytut Prymasa Józefa Glempa i Parafia pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu. Z Chórem Prymasowskim od kilku lat współpracuje chór Inovroclaviensis Cantans z MDK im. J. Korczaka w Inowrocławiu pod kier. artystycznym Izabeli Szyma-Wysockiej  i Danuty Szyma.

W najbliższym czasie chóry - Inovroclaviensis Cantans  wraz z Prymasowskim -uświetnią  liturgię ku czci Św. Wojciecha u stóp Archikatedralnej Bazyliki Prymasowskiej w Gnieźnie, dnia 4 maja 2014  o godz. 10.00. W tym roku będą to również Ogólnopolskie Uroczystości Dziękczynne za Kanonizację Papieża Jana Pawła II.

Msza dziękczynna będzie transmitowana na cały świat przez TV Polonia.

Geneza Chóru Prymasowskiego:
Chór wywodzi się z kapel istniejących w gnieźnieńskiej katedrze już w XIV wieku, a jako etatowy zespół  "Capella Musices Ecclesiae Metropolitanae Gnesnensis" działał od 1629 roku.  Wskutek reformy cecyliańskiej w 1914 roku ówczesny dyrektor muzyki ks. Stanisław Tłoczyński rozwiązał orkiestrę katedralną, rozbudowując chór. Odtąd muzykę w katedrze wykonywał Chór Archikatedralny, który z inicjatywy Prymasa Polski ks. Kardynała  Stefana Wyszyńskiego, przyjął nazwę Chóru Prymasowskiego. To jedyny zespół mieniący się tą nazwą i związany bezpośrednio z każdym kolejnym prymasem. Prowadzący chór są mianowani przez arcybiskupów gnieźnieńskich.

Popularne posty z tego bloga

30 Lecie "Inovroclaviensis"

Z Inowrocławskiej Bazyliki popłynęła w świat

O gólnopolska TVP3 Katowice transmitowała świąteczny koncert chóru Canticum Novum z Wodzisławia Śląskiego, pod dyrekcją Emilii Roszak – Kopiec, do matury inowrocławianki i uczestniczki zespołów Danuty Szyma. W programie koncertu wysłuchaliśmy kompozycji inowrocławskiej kompozytorki Aleksandry Brejzy „Hej kolęda, rodzi się Pan”, którą śpiewają chóry Pueri Cantores z całej Polski. Prawykonanie tej kolędy miało miejsce już w 2008.01.06 na koncercie Inovroclaviensis Cantans pt. „Kolędy świata”, w inowrocławskiej bazylice. Gratulujemy chórowi Canticum Novum z OPP w Wodzisławiu Śląskim i dziękujemy za świąteczny koncert !!!! https://www.facebook.com/CanticumNovumWodzislaw/videos/422983928838633 Materiały: Archiwum dyrygentów: Danuta Szyma, Izabela Szyma – Wysocka   z   MDK im. J. Korczaka  w Inowrocławiu, zespoły: Musica Antiqua Inovroclaviensis oraz chór Inovroclaviensis Cantans Emilia Kopiec z OPP Wodzisław Śląski – Canticum Novum Tekst:DS

Barka - Inovroclaviensis Cantans

„Barkę” w bazylice   śpiewał „Inovroclaviensis” Dziś właśnie wspominamy   100 rocznicę urodzin wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II. Z kart historii: Ulubioną pieśń JP II „Barkę” w romańskiej bazylice pw. Imienia NMP w Inowrocławiu śpiewał chór „Inovroclaviensis Cantans” z MDK im. J. Korczaka pod dyrekcją Izabeli Szyma–Wysockiej .   amatorskie nagranie archiwalne chóru. Organy: Danuta Szyma (tekst DS)