Przejdź do głównej zawartości

„Inovroclaviensis Cantans” w fordońskiej bazylice w Bydgoszczy

W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata i wspomnienia św. Cecylii patronki muzyki, 22 listopada 2015 śpiewaliśmy w bazylice pw. Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy-Fordonie. W programie mszy - koncertu była muzyka sakralna od dawnej do współczesnej. Chór śpiewał pod dyrekcją Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma, na organach akompaniował chórowi Krzysztof Fryska. Zespół reprezentuje Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Korczaka w Inowrocławiu, Powiat Inowrocławski, Polską Federację Pueri Cantores i PZChiO o. Bydgoszcz. Wyjazd chóru był sponsorowany.

Chórzyści poznali genezę imienia tej świątyni powiązanego z fordońskim miejscem kaźni internowanych mieszkańców Bydgoszczy zwanej „Doliną Śmierci”.
Jak podaje encyklopedia  „internowani mieszkańcy Bydgoszczy byli przetrzymywani w stajniach koszar 15. Pułku Artylerii Lekkiej przy ul. Gdańskiej. Wspomniane koszary były największym niemieckim tymczasowym więzieniem dla Polaków i Żydów jesienią 1939 . W trzeciej dekadzie października 1939  niemieckie władze policyjne rozpoczęły stopniowe opróżnianie prowizorycznego obozu. Część więźniów wywożono w nieznanym kierunku i ginął po nich wszelki ślad. Dopiero dwa lata po wojnie doszło do odkrycia masowych mogił w wąskiej dolinie około 12 km na północny-wschód od Bydgoszczy. Wśród zamordowanych w październiku i listopadzie 1939  w „Dolinie Śmierci” znajdowała się elita umysłowa i gospodarcza przedwojennej Bydgoszczy.  Byli to: dyrektorzy i profesorowie szkół średnich, kierownicy i nauczyciele szkół powszechnych, księża, inżynierowie i przemysłowcy. Jest prawdopodobne, że w „Dolinie Śmierci” dopełnił się los większości internowanych Żydów.

Do dzisiaj nie udało się ustalić tożsamości wszystkich ofiar. Po ekshumacji wszystkie odnalezione szczątki pochowano 10 maja 1947  na cmentarzu na Wzgórzu Wolności w Bydgoszczy”.













Popularne posty z tego bloga

30 Lecie "Inovroclaviensis"

Z Inowrocławskiej Bazyliki popłynęła w świat

O gólnopolska TVP3 Katowice transmitowała świąteczny koncert chóru Canticum Novum z Wodzisławia Śląskiego, pod dyrekcją Emilii Roszak – Kopiec, do matury inowrocławianki i uczestniczki zespołów Danuty Szyma. W programie koncertu wysłuchaliśmy kompozycji inowrocławskiej kompozytorki Aleksandry Brejzy „Hej kolęda, rodzi się Pan”, którą śpiewają chóry Pueri Cantores z całej Polski. Prawykonanie tej kolędy miało miejsce już w 2008.01.06 na koncercie Inovroclaviensis Cantans pt. „Kolędy świata”, w inowrocławskiej bazylice. Gratulujemy chórowi Canticum Novum z OPP w Wodzisławiu Śląskim i dziękujemy za świąteczny koncert !!!! https://www.facebook.com/CanticumNovumWodzislaw/videos/422983928838633 Materiały: Archiwum dyrygentów: Danuta Szyma, Izabela Szyma – Wysocka   z   MDK im. J. Korczaka  w Inowrocławiu, zespoły: Musica Antiqua Inovroclaviensis oraz chór Inovroclaviensis Cantans Emilia Kopiec z OPP Wodzisław Śląski – Canticum Novum Tekst:DS

Barka - Inovroclaviensis Cantans

„Barkę” w bazylice   śpiewał „Inovroclaviensis” Dziś właśnie wspominamy   100 rocznicę urodzin wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II. Z kart historii: Ulubioną pieśń JP II „Barkę” w romańskiej bazylice pw. Imienia NMP w Inowrocławiu śpiewał chór „Inovroclaviensis Cantans” z MDK im. J. Korczaka pod dyrekcją Izabeli Szyma–Wysockiej .   amatorskie nagranie archiwalne chóru. Organy: Danuta Szyma (tekst DS)