Przejdź do głównej zawartości

„Inovroclaviensis Cantans” śpiewał w Tucznie, kiedyś nawet królewskim.

To śpiewanie było  3 stycznia 2016. Kolędowaliśmy  wtedy  w pobliskim Tucznie w Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, na zaproszenie ks. Proboszcza  Mirosława Kwiatkowskiego oraz  państwa  Danuty i Krzysztofa Świtajów.  Młodzi śpiewacy uświetnili całą  liturgią II Niedzieli po Bożym Narodzeniu częściami mszy po łacinie oraz  kolędami od dawnych po współczesne. Partie solo z chórem wykonali:  Katarzyna  Andryszak sopran i Konrad Świtaj bas.

„Inovroclaviensis Cantans” reprezentuje Powiat Inowrocławski, Młodzieżowy Dom Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu, Polską Federację Pueri Cantores, Polski Związek Chórów i Orkiestr o/ Bydgoszcz.
Koncert w  rodzinnej  miejscowości naszych długoletnich chórzystów, braci  Kacpra i Konrada Świtajów był dla dyrygentów Danuty  Szyma i Izabeli Szyma-Wysockiej  wraz z całym zespołem ważnym kulturalnym przeżyciem. Wierni  wyrazili swoje zadowolenie oklaskami.  Tradycyjne świąteczno-kolędowe spotkanie zakończyło się obiadem  w miejscowej restauracji  z udziałem księdza proboszcza i zaproszonych gości. Miło wspominamy też kujawską gościnę dla chóru  u państwa Małgorzaty i Kazimierza Jędrasików ze Ściborza, po uroczystości odpustowej w Orłowie. Ich syn Karol,  obecnie student jest naszym wieloletnim chórzystą. Razem z nami przyjechała też kolędować była chórzystka Julka Dąbrowska, której rodzina  szukając pracy wyprowadziła  się do Tomaszowa Mazowieckiego.

Wolontariat rodziców na rzecz  chóru jest zawsze wielkim wsparciem  dla polskiej kultury i tradycji i samych chórzystów . Wielkie podziękowania należą się państwu Katarzynie i Mirosławowi Kowalkowskim, rodzicom  Natalii za  bibliotekę nutową i rejestr wydarzeń. Marcinowi Wysockiemu,  tacie Weroniki  za stronę medialną, a mamie Kamili, pani Gosi Pozimce za uaktualnienie kroniki. Do grupy wolontariuszy  należą także rodzice Damiana, państwo Monika i Robert Urbaniakowie.  Sumując ostatnie lata  wolontariatu, należy napisać, że  młodzież naszego chóru jest dumna ze swoich wspaniałych rodziców, także tych anonimowych w działaniach.

Tuczno  było niegdyś królewszczyzną w starostwie inowrocławskim Zabytki Tuczna stanowią kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz  Pałac neoklasycystyczny  z  XIX wieku w którym obecnie mieści się szkoła. Natomiast parafia powstała już w XIII wieku, kiedy książęta kujawscy ufundowali tu kościół pw. Świętych  Apostołów  Piotra i Pawła. Pierwsza informacja źródłowa pochodzi z dokumentu księżnej Salomei, wdowy po księciu kujawskim Ziemomyśle wystawionym 27.IV.1292 r. Obecna świątynia jest czwartą z kolei. Została zbudowana w 1890 roku w stylu neogotyckim.

Król Kazimierz  Wielki  zapisał w testamencie księciu słupskiemu Kazimierzowi (Kaźkowi) północną część kasztelanii inowrocławskiej wokół Tuczna (terytorium tuczeńskie). W 1377 r., po śmierci Kaźka, rządy nad Kujawami inowrocławskimi objął z nadania Ludwika Węgierskiego książę Władysław Opolczyk. Nowy władca wystawił w Tucznie 26.III.1380 r. przywilej dla inowrocławskich tkaczy sukna. 25.I.1390 r. Opolczyk zapisał ziemię tuczeńską w posagu swej córce Jadwidze, wydanej za brata Jagiełły księcia Wigunta - Aleksandra. 

Po rychłej śmierci Wigunta - Aleksandra i usunięciu Władysława Opolczyka, w 1392 r. ziemia tuczeńska wraz z całymi Kujawami zachodnimi powróciła pod władzę królewską. W czasie wojny z Zakonem Krzyżackim, Władysław Jagiełło idąc z wojskiem w celu oswobodzenia Bydgoszczy z rąk krzyżackich, obozował 28.IX.1409 r. nad brzegami jeziora w Tucznie

Ostatni właściciele Tuczna to wielce patriotyczny  polski ród Wichlińskich, którzy całą rodziną brali udział w powstaniu wielkopolskim.  Justyna Wichlińska założyła oddział Czerwonego Krzyża w Inowrocławiu. Ród ten był także właścicielem majątków Helenowo i Turlejewo aż do 1939 r.

Zdjęcia: K. Kowalkowska, St. Kacperski



























Popularne posty z tego bloga

30 Lecie "Inovroclaviensis"

Z Inowrocławskiej Bazyliki popłynęła w świat

O gólnopolska TVP3 Katowice transmitowała świąteczny koncert chóru Canticum Novum z Wodzisławia Śląskiego, pod dyrekcją Emilii Roszak – Kopiec, do matury inowrocławianki i uczestniczki zespołów Danuty Szyma. W programie koncertu wysłuchaliśmy kompozycji inowrocławskiej kompozytorki Aleksandry Brejzy „Hej kolęda, rodzi się Pan”, którą śpiewają chóry Pueri Cantores z całej Polski. Prawykonanie tej kolędy miało miejsce już w 2008.01.06 na koncercie Inovroclaviensis Cantans pt. „Kolędy świata”, w inowrocławskiej bazylice. Gratulujemy chórowi Canticum Novum z OPP w Wodzisławiu Śląskim i dziękujemy za świąteczny koncert !!!! https://www.facebook.com/CanticumNovumWodzislaw/videos/422983928838633 Materiały: Archiwum dyrygentów: Danuta Szyma, Izabela Szyma – Wysocka   z   MDK im. J. Korczaka  w Inowrocławiu, zespoły: Musica Antiqua Inovroclaviensis oraz chór Inovroclaviensis Cantans Emilia Kopiec z OPP Wodzisław Śląski – Canticum Novum Tekst:DS

Barka - Inovroclaviensis Cantans

„Barkę” w bazylice   śpiewał „Inovroclaviensis” Dziś właśnie wspominamy   100 rocznicę urodzin wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II. Z kart historii: Ulubioną pieśń JP II „Barkę” w romańskiej bazylice pw. Imienia NMP w Inowrocławiu śpiewał chór „Inovroclaviensis Cantans” z MDK im. J. Korczaka pod dyrekcją Izabeli Szyma–Wysockiej .   amatorskie nagranie archiwalne chóru. Organy: Danuta Szyma (tekst DS)