Przejdź do głównej zawartości

„Musica Antiqua Inovroclaviensis” koncertuje na Wybrzeżu Bałtyku

Zespół  „Musica Antiqua Inovroclaviensis” uczestniczył w Ogólnopolskich  Warsztatach Zespołów Muzyki Dawnej, które po raz pierwszy odbywały się  w Kamieniu Pomorskim. Utalentowana młodzież przebywała tutaj od  01-10.07.2016  na zaproszenie dziekana  ks. kanonika Dariusza Żarkowskiego, piastującego urząd proboszcza  katedry pw. Świętego Ottona.  Dyrektorem artystycznym  koncertów i warsztatów był znany i ceniony animator muzyki zespołowej pan Adam Deneka z Bierzwnika.  Koncerty  zespołów  z różnych stron Polski, które uczestniczyły  w tych warsztatach, miały wymiar ponad diecezjalny i włączyły się swoim działaniem w  polskie preludium  do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Przez 10 dni rozbrzmiewała muzyka  wzdłuż Wybrzeża Bałtyku  koncertami zespołów z Białegostoku, Jeleniej Góry, Świeradowa Zdroju, Inowrocławia, Drezdenka k.Gorzowa Wlkp. Zespół z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu pierwszy swój koncert dał na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w sali Księcia Bogusława. Kolejne koncerty zespołów odbywały się  w Międzyzdrojach, Dziwnowie, Kamieniu Pomorskim, Wisełce, Pobierowie, Międzywodziu, Rewalu, wyspie Wolin i kilku jeszcze innych  nadmorskich miejscowościach. W czasie wolnym od muzykowania Inowrocławianie spacerowali „na bosaka” brzegiem morza w Międzyzdrojach i Dziwnowie. Zwiedzili przystań jachtową w Kamieniu Pomorskim. Oglądali z przewodnikiem miniatury latarni morskich  w muzeum w Dziwnowie.  Zespoły  uświetniły inaugurację „Jarmarku Ottońskiego”.  Na zakończenie warsztatów odbył się wielki wspólny koncert galowy w kamieńskiej katedrze. Własnie w tej  katedrze Kamienia Pomorskiego odbywają się przecież słynne  festiwale muzyki organowej. Zobaczymy, gdzie za rok zawieje nasz zespół mitologiczna harfa Eola.

Bogaty program koncertowy zespołu  „Musica Antiqua Inovroclaviensis” pod kierownictwem  artystycznym Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma  stanowiły utwory sakralne (akcent jubileuszu 1050 Rocznicy Chrztu Polski,  Światowego Roku Miłosierdzia Bożego)  oraz  repertuar świecki w tym  tańce dworskie. Koncerty  naszego zespołu  tworzą  niepowtarzalny klimat dawnych epok,  piękne widowisko muzyczne ukazujące  kulturę polską epoki renesansu, na tle dworów Europy. Zespół nasz każdym koncertem  wzbudzał podziw słuchaczy.

Nad Bałtykiem reprezentowaliśmy  Powiat Inowrocławski, Gminę Inowrocław, Polską Federację Pueri Cantores.  Pobyt uczestników finansowali rodzice i anonimowy sponsor. Rozsławialiśmy nasz region Kujawsko-Pomorski  również informacją o najnowszych odkryciach dotyczących osady blisko Inowrocławia,  Kruszy Zamkowej, słynnego Askaukalis, emporium z okresu rzymskiego, położonego na Szlaku Bursztynowym. Według najnowszych odkryć jest to najstarsza miejscowość  w Polsce. Wiadomość ową zamieściliśmy w folderze zespołu, który zabierali  słuchacze  naszych nadmorskich koncertów.

Zdjęcia: K. Kowalkowska, D. Szyma






























Popularne posty z tego bloga

30 Lecie "Inovroclaviensis"

Z Inowrocławskiej Bazyliki popłynęła w świat

O gólnopolska TVP3 Katowice transmitowała świąteczny koncert chóru Canticum Novum z Wodzisławia Śląskiego, pod dyrekcją Emilii Roszak – Kopiec, do matury inowrocławianki i uczestniczki zespołów Danuty Szyma. W programie koncertu wysłuchaliśmy kompozycji inowrocławskiej kompozytorki Aleksandry Brejzy „Hej kolęda, rodzi się Pan”, którą śpiewają chóry Pueri Cantores z całej Polski. Prawykonanie tej kolędy miało miejsce już w 2008.01.06 na koncercie Inovroclaviensis Cantans pt. „Kolędy świata”, w inowrocławskiej bazylice. Gratulujemy chórowi Canticum Novum z OPP w Wodzisławiu Śląskim i dziękujemy za świąteczny koncert !!!! https://www.facebook.com/CanticumNovumWodzislaw/videos/422983928838633 Materiały: Archiwum dyrygentów: Danuta Szyma, Izabela Szyma – Wysocka   z   MDK im. J. Korczaka  w Inowrocławiu, zespoły: Musica Antiqua Inovroclaviensis oraz chór Inovroclaviensis Cantans Emilia Kopiec z OPP Wodzisław Śląski – Canticum Novum Tekst:DS

Barka - Inovroclaviensis Cantans

„Barkę” w bazylice   śpiewał „Inovroclaviensis” Dziś właśnie wspominamy   100 rocznicę urodzin wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II. Z kart historii: Ulubioną pieśń JP II „Barkę” w romańskiej bazylice pw. Imienia NMP w Inowrocławiu śpiewał chór „Inovroclaviensis Cantans” z MDK im. J. Korczaka pod dyrekcją Izabeli Szyma–Wysockiej .   amatorskie nagranie archiwalne chóru. Organy: Danuta Szyma (tekst DS)