Przejdź do głównej zawartości

II Kaziuki Inowrocławskie w dzień Imienin Św. Kazimierza

W tym roku przypada 750. rocznica śmierci księcia Kazimierza Kujawskiego – twórcy Księstwa Inowrocławskiego z XIII wieku  i założyciela Inowrocławia. Stąd tegoroczne „Kaziuki”  obchodzone były szczególnie uroczyście  tak jak  zapowiadał  Mieczysław Oliwa, Prezes Stowarzyszenia im. Księcia Kazimierza Kujawskiego, które wraz z Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i  „Fabryką Kultury” było organizatorem  tego wydarzenia.
Z tej okazji 4 marca 2017, w sali koncertowej  im. Ireny Dubiskiej odbył się  historyczny koncert  zespołu „Musica Antiqua Inovroclaviensis”  z  MDK im. Janusza Korczaka  w Inowrocławiu pod  kier. art.  Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma.  Zastępca Prezydenta Miasta Inowrocławia Wojciech Piniewski uroczyście dokonał otwarcia  II Kaziuków Inowrocławskich, witając przybyłych gości, m.in. rektora WSP prof. Wiesława Juchacza i dziekana WSP prof. Mieczysława Oliwę, życząc im miłych wrażeń artystycznych i estetycznych.  Zespół uświetnił obchody muzyką  królewsko – książęcą  jak przystało na wspomnienie imienin Księcia Kazimierza Kujawskiego z dynastii Jagiellończyków.

Tradycja  „kaziuków” narodziła się w Wilnie w roku 1636.  Rozpoczyna  się  zawsze 4 marca, w dzień św. Kazimierza  Jagiellończyka Królewicza, patrona Litwy. Od kilkunastu lat  „kaziuki” organizowane są również w Polsce. Do takich miast jak: Poznań, Wrocław czy Szczecin, w 2016 roku  dołączył także Inowrocław. W przypadku miasta Inowrocławia  jest to forma upamiętnienia księcia Kazimierza Kujawskiego, niezwykle zasłużonego dla naszego Grodu. Po koncercie  i prelekcji inowrocławianie, degustowali  litewskie przysmaki. Bo obchody litewskich  „Kaziuków”  były i nadal pozostają zdominowane przez  nurt ludowy (produkty rodzimego rzemiosła i twórczości ludowej) . Zakupom towarzyszą wtedy folklorystyczne występy i  stoiska z tradycyjnymi litewskimi przysmakami.

Od 1935  „Kaziuki”  rozpoczynał  pochód  na czele którego szedł mieszkaniec Wilna przebrany za św. Kazimierza Królewicza . Początkowo uroczystości odpustowe  ku czci Św. Kazimierza Królewicza odbywały się  na Placu Katedralnym,  później na Placu Łukińskim.  Św. Kazimierz  Królewicz był synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, zwanej „matką królów”. Urodził się na Wawelu 3 października 1458 roku jako trzecie dziecko, a drugi syn królewskiej pary. Otrzymał staranne wykształcenie, jego nauczycielem był Jan Długosz. Odznaczał się niezwykłą pobożnością. Kiedy starszy brat Władysław zasiadł na tronie czeskim Kazimierz był przygotowywany przez ojca do objęcia tronu polsko-litewskiego. Na przeszkodzie stanęła jednak gruźlica, która doprowadziła do jego śmierci w wieku 26 lat. Zmarł w obecności ojca 4 marca 1484 roku.  Szczątki w srebrnej trumnie zostały złożone w katedrze wileńskiej. W roku 1602 papież Klemens VIII wyniósł go na ołtarze.

Zespół „Musica Antiqua Inovroclaviensis”  reprezentuje Powiat Inowrocław,  Polską Federację Pueri Cantores , Polski Związek Chórów i Orkiestr o/ Bydgoszcz.

Foto. K. Kowalkowska,  A. Kolski, A. Kasperski


























Popularne posty z tego bloga

30 Lecie "Inovroclaviensis"

Z Inowrocławskiej Bazyliki popłynęła w świat

O gólnopolska TVP3 Katowice transmitowała świąteczny koncert chóru Canticum Novum z Wodzisławia Śląskiego, pod dyrekcją Emilii Roszak – Kopiec, do matury inowrocławianki i uczestniczki zespołów Danuty Szyma. W programie koncertu wysłuchaliśmy kompozycji inowrocławskiej kompozytorki Aleksandry Brejzy „Hej kolęda, rodzi się Pan”, którą śpiewają chóry Pueri Cantores z całej Polski. Prawykonanie tej kolędy miało miejsce już w 2008.01.06 na koncercie Inovroclaviensis Cantans pt. „Kolędy świata”, w inowrocławskiej bazylice. Gratulujemy chórowi Canticum Novum z OPP w Wodzisławiu Śląskim i dziękujemy za świąteczny koncert !!!! https://www.facebook.com/CanticumNovumWodzislaw/videos/422983928838633 Materiały: Archiwum dyrygentów: Danuta Szyma, Izabela Szyma – Wysocka   z   MDK im. J. Korczaka  w Inowrocławiu, zespoły: Musica Antiqua Inovroclaviensis oraz chór Inovroclaviensis Cantans Emilia Kopiec z OPP Wodzisław Śląski – Canticum Novum Tekst:DS

Barka - Inovroclaviensis Cantans

„Barkę” w bazylice   śpiewał „Inovroclaviensis” Dziś właśnie wspominamy   100 rocznicę urodzin wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II. Z kart historii: Ulubioną pieśń JP II „Barkę” w romańskiej bazylice pw. Imienia NMP w Inowrocławiu śpiewał chór „Inovroclaviensis Cantans” z MDK im. J. Korczaka pod dyrekcją Izabeli Szyma–Wysockiej .   amatorskie nagranie archiwalne chóru. Organy: Danuta Szyma (tekst DS)